Diéta - Úvod >> Diéty >> Hladovka

Hladovka

Hladovka

Hladovka – je to tá správna diéta pre Vás? Pozrite si, čo zo sebou prináša hladovka. Hladovka je diéta, ktorá so sebou prináša počiatočný rýchly úbytok hmotnosti, ale...

Hladovku rozdeľujeme na jednodňovú a viacdennú. Jednodňová hladovka môže byť aj prospešná pre Vaše telo, viacdenná hladovka je už nebezpečná a ani ňou nedosiahnete trvalé schudnutie.

Ako funguje diéta – hladovka?

Princíp hladovky je jednoduchý, na dodržanie tejto diéty Vám stačí nejesť. A telo začne spaľovať vlastné zásoby svalov, tuku, odvodní sa.... a váha začne klesať.

Pokiaľ nepríjmate stravu, tak už po 3 – 4 hodinách, začne klesať množstvo cukru vo Vašej krvi. Telo vyšle signál, ktorý vyvolá pocit hladu. Pokiaľ tento pocit na silu prekonáte, telo si berie energiu z glykogénu a môžeme povedať, že začala prvá fáza hladovky, resp. Vašej diéty.

Pokiaľ už vynecháte viac jedál, telo začína brať energiu zo svalov a tukov. Svaly a tuky sa štiepia na cukor – glukózu, ktorá zásobuje Vaše telo potrebnou energiou na správne fungovanie všetkých orgánov. Telo postupne chradne, pretože má nedostatok potrebných živín (vitamíny, minerály, proteíny,....). Pokiaľ hladovka trvá príliš dlho, môže postupne nastať kolaps jednotlivých orgánov, čo v konečnom dôsledku môže skončiť až smrťou.

Jednodňová hladovka

Vo všeobecnosti platí, že hladovka je nevhodná na chudnutie a nebezpečná pre Vaše zdravie. Jedinú výnimku môže tvoriť jednodňová hladovka.

Jednodňová hladovka je známa aj u nás a dodržiava ju veľa ľudí, napr. keď je pôst (Veľký Piatok,..). Takáto hladovka môže byť pre telo prospešná, telo si prečistí, resp. vyprázdni tráviaci trakt a ak pijete aj dosť tekutín, tak jednodňová hladovka môže slúžiť ako očistná kúra a môže byť pre telo prospešná. Pretože telo približne jeden deň dokáže žiť zo zásob glykogénu a nezačne ešte rozkladať svalovú hmotu. Pokiaľ si pár krát v roku dáte jednodňovú hladovku – diétu, tak nič nepokazíte, aj keď niektoré štúdie poukazujú na to, že takáto jednodňová diéta nemá až taký pozitívny vplyv na telo.

Ak sa celý deň budete postiť, tak na ďalší deň budete mať cca o 1 kilogram menej. Ale je to predčasná radosť. To kilo neschudnete zo zásob tuku, ale schudnete ho len preto, že sa Vaše telo „vyprázdni.

To platí pre zdravého človeka. Pokiaľ ste chorý, tak sa o vhodnosti jednodňovej hladovky poraďte so svojim lekárom.

Dlhodobá hladovka

Dlhodobú hladovku – diétu bez príjmania potravy zhodnotím veľmi stručne. Ak ju držíte dlhodobo, tak síce niečo schudnete, ale keďže Vám ubudnú svaly, spomalíte si prudko metabolizmus a keď začnete normálne jesť, priberiete veľmi rýchlo späť. A navyše budete vyzerať ako troska – ovisnutá koža, škaredá tvár...

Dlhodobá hladovka je úplný nezmysel, je nebezpečná pre Vaše zdravie a ani s ňou natrvalo neschudnete. Ani s ňou nezačínajte!!!