Diéta - Úvod >> Diéty >> Atkinsonová diéta

Atkinsonova diéta

Atkinsonova diéta

Atkinsonova diéta na chudnutie je výnimočná. Dovoľuje, čo iné diéty zakazujú a zakazuje, čo iné povoľujú. Ale pomôže Vám Atkinsonova diéta schudnúť?

Každý človek s nadváhou raz začas siahne po nejakej diéte na chudnutie. Vždy s očakávaním, že schudne veľa kíl za krátky čas. Realita sa často veľmi líši od predpokladov a nie je vôbec výnimočné, že chudnutie, resp. diétu vzdáte ešte pred koncom. Ak patríte do malej skupiny ľudí, ktorý dokončia diétu na chudnutie, tak ste ešte nevyhrali. Vo väčšine prípadov nastane jojo efekt.

Je Atkinsonova diéta na chudnutie iná? Pomôže mi schudnúť bez jojo efektu?

Atkinsonova diéta vychádza z predpokladu, že telo najprv trávi sacharidy. Pri Atkinsonovej diéte sú sacharidy vylúčené zo stravy a pokiaľ ich telu nedodáte, začne spaľovať vlastný tuk, čo sa prejaví úbytkom váhy. Je povolené jesť iba bielkoviny a tuky, dokonca sa pri chudnutí uvádza, že neobmedzene. Sacharidov môžete zjesť v prvých dvoch týždňoch maximálne 20 gramov, ďalšie týždne môžete pridať 5 gramov navyše.

Znie to lákavo, ale v podstate vylúčenie sacharidov pri Atkinsonovej diéte na chudnutie v praxi znamená, že pri chudnutí môžete zabudnúť na výrobky s múky – pečivo, ryžu, cestoviny, ovocie, na všetko čo obsahuje cukor, na konzervované potraviny,......- resp. ich za deň môžete zjesť iba v minimálnom množstve

Čo môžem jesť pri Atkinsonovej diéte?

Všetko, čo skoro neobsahuje sacharidy. Veľký výber nemáte – mäso, ryby, mlieko, syry, vajíčka, zelenina,.... Ešte vás neprešla chuť na chudnutie pomocou Atkinsonovej diéty? Denne musíte vypiť od dvoch do 4 litrov vody. A nezabúdajte aj na pohyb.

Postup:

Prvé dva týždne – povolené je počas prvých dvoch týždňoch chudnutia zjesť maximálne 20 gramov sacharidov, z čoho až ¾ by mali byť s listovej zeleniny, strukovín alebo napríklad z brokolice. Jedzte všetky mliečne výrobky (bez cukru), mäso ľubovoľného druhu, oleje,...

Napr:
  • Raňajky – praženica so slaninkou a paradajka/ tvaroh
  • Obed – kuracie stehná s veľkou oblohou zeleniny/
  • Večera – ľubovoľný druh mäsa/ryby

Ostatné týždne – každý ďalší týždeň držania Atkinsonovej diéty na chudnutie môžete pridať 5 gramov sacharidov, čo postupne rozširuje Vaše možnosti stravovania.

Vyhodnotenie Atkinsonovej diéty
Je to drastická diéta na chudnutie, pri ktorej schudnete aj 2 kilá týždenne. Je ale veľmi nebezpečná pre Vaše zdravie, preto ju konzultujte s Vašim lekárom. My Atkinsonovu diétu na chudnutie nedoporučujeme, nielen preto, že je nebezpečná ale aj preto, že po nej príde jojo efekt.